PROGRAM
REPUBLICAN SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE WITH INTERNATIONAL ATTENDANCE «RELEVANT ISSUES OF NEPHROLOGY, RENAL REPLACEMENT THERAPY AND KIDNEY TRANSPLANTATION» (DEDICATED TO THE 100th ANNIVERSARY OF THE ACADEMICIAN OF NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES OF BELARUS N.E. SAVCHENKO)

I day

8 September 2022, Thursday

10.00-10.20 Opening ceremony
 10.20-12.10

1st PLENARY SESSION

moderators: Aleh Rummo, Aleh Kalachyk, Valery Pilotovich
10.20-10.40 Documentary film "The transplant legacy of the academician N.E. Savchenko
10.40-11.10 Giuseppe Remmuzi (Bergamo, Italia) Mesenchimal Steem Cells  to induce tolerance in organ transplantation.
11.10-11.40 Paul Harden (Oxford, Great Britain) The latest news of cell therapy in transplantology.
11.40-12.10 Sergey Korotkov (Minsk, Belarus) Current stage of immunosupression therapy in kidney transplantation in Republic Belarus. Experience of induction therapy with MSC in recipient of kidney graft.
12.10-12.30

Coffee break

12.30-14.00

2nd PLENARY SESSION

moderators: Kirill Komissarov, Konstantin Chyzh
12.30-13.00 Kirill Komissarov , Darya Nizheharodava (Minsk, Belarus) Peculiarities of IgA-nephropathy in Republic Belarus.
13.00-13.30 Tatiana Mokchort , Valery Pilotovich (Minsk, Belarus) New recommendation KDIGO for chronic kidney disease treatment in diabetes.
13.30-14.00 Tamara Amvroseva, Tatiana Chebotareva, Kirill Komissarov, Aleh Kalachyk (Minsk, Belarus) Post-vaccination and Post-infection immunity against COVID 19 in kidney transplant recipients in the Republic of Belarus.
14.00-15.00 Coffee break
15.00-16.30

3d PLENARY SESSION

moderators: Sergey Bayko,  Ruslan Yakubtsevich
15.00-15.20 Aleh Kalachyk (Minsk, Belarus) Diagnostic and treatment of Acute Kidney Injury renal cause.
15.20-15.50 Ruslan Yakubtsevich (Minsk, Belarus) Diagnostic and treatment of Acute Kidney Injury prerenal cause.
15.50-16.10 Diederik Kimenai (Rotterdam, Netherlands) The role of oxygenated machine perfusion in the prevention of graft AKI.
16.10-16.30 Sergey Bayko (Minsk, Belarus) Experience of Eculizumab using in kideny graft AKI due to recurrence of atipical hemolotic uremic syndrome.
16.30-16.50

Coffee break

16.50-17.30 III-d Conference of Belarusian Sociaty of Nephrology
16.50-17.00 Aleh Kalachyk "Report of Chairman of Belarusian Sociaty of Nephrology"
16.50-17.00 Viktor Hromyko "Report of Chairman of control and audit commission of Belarusian Sociaty of Nephrology"
17.00-17.30 Re-election of the Chairman and Members of the Presidium of Belarusian Sociaty of Nephrology. Closing of Conference of Belarusian Sociaty Nephrology
II day

9 September 2022, Friday

09.00-11.30

4th PLENARY SESSION

moderators: Valery Pilotovich, Ivan Pikirenya
09.00-09.20 Maria Smaliakova (Minsk, Belarus) Cardiorenal interaction in recipients of kidney graft.
09.20-09.40 Margarita Dmitirieva, Tatiana Letkovskaya, Viktoria Savosch (Minsk, Belarus) Problems of hystopathological diagnosis in kidney allograft pathology.
09.40-10.00 Daria Liovina, Anastasia Kocheshkova, Alexandr Nosik (Minsk, Belarus) Chose of  surgical for vascular reconstruction  of multiple arteries of a kidney transplant according to results of CT perfusion.
10.00-10.20 Vasili Jurkouski (Brest, Belarus) Urological complications of kidney transplantation.
10.20-10.40 Nadezhda Rapetskaya (Minsk, Belarus) Diagnostic and treatment of chronic active humoral rejection of kidney graft.
10.40-11.00 Larisa Kuzmenkova (Minsk, Belarus) Microbiologigal evaluation of effluent as a predictor of infectious complication of kidney transplanation.
11.00-11.20 Ulugbek Yuldashev (Tashkent, Uzbekistan) Pecularities of patient managementt after closly related kidney transplantation in longterm period after operation. Experience of Republic Specialized Scientific-Practical Medical Center of Nephrology and Kidney Transplantaion, Tashkent, Uzbekistan.
11.20-11.30 Discussion.
11.30-12.00

Coffee break

12.00-14.00

5th PLENARY SESSION

moderators: Aleh Kalachyk, Sergey Bayko
12.00-12.20 Klemens Budde (Berlin, Germany) The causes of mortality in recipient of kidney graft.
12.20-12.40 Aleh Kalachyk (Minsk, Belarus) Results of kidney transplantaion on the base of State Institution "Minsk Scientific and Practical Center for Surgery, Transplanatology and Hematology".
12.40-13.00 Andrey Shestiuk (Brest, Belarus) Results of kidney transplantaion on the base of Healthcare Instituation "Brest Regional Clonical Hospital".
13.00-13.20 Alexandr Velichko, et al (Gomel, Belarus) Results of kidney transplantaion on the base of State Institution "Republican Scientific and Practical Center for Radiation Medicine and Human Ecology".
13.20-13.40 Eduard Mahiliavets, Olga Barkova (Grodno, Belarus) Results of kidney transplantaion on the base of State Institution "Grodno University Clinic" .
13.40-14.00 Discussion.

13.40-14.30

Coffee break

14.30-16.00

6th PLENARY SESSION

moderators: Aleh Kalachyk, Kirill Komissarov
14.30-14.50 Lionel Rostaing (Grenoble, France) Results of kidney transplanation from donors older than 60 years.
14.50-15.05 Alexandr Siatkovski (Vitebsk, Belarus) Results of kidney transplantaion on the base of Healthcare Instituation "Vitebsk Regional Clonical Hospital".
15.05-15.20 Eugeny Zhagolkin (Mogilev, Belarus) Results of kidney transplantaion on the base of Healthcare Instituation "Mogilev Regional Clonical Hospital".
15.20-15.40 Sandro Kiladze (Tbilisi, Georgia) Results of Belarusian-Georgia cooperation program of kidney transplantaion on the base of Healthcare Instituation "Ingorokva University Hospital of Tbilisi State Medical University and High Medical Technologies".

15.40-16.00

Discussion. Closing remarks.